A fantasy football menedzserei a saját csapatukat lakásuk kényelmes fotelébõl irányíthatják, melyhez egy számítógép, vagy egy okos mobiltelefon, no meg egy kis szabadidõ szükségeltetik.A fantasy football jelenleg népszerûbb, mint eddig bármikor volt. Több mint 27 millió amerikai játszik jelenleg vele, az Amerikai Fantasy Sportok Szövetsége szerint. Majdnem minden sportágnak van már fantasy verziója, de az amerikaifutball messze a legnépszerûbb.
Ahogy a valódi ligában, az új szezont itt is a draft elõzi meg. A drafton foglalják le a csapattulajdonosok azokat a valódi NFL játékosok „játékjogát”, akik késõbb az õ csapatukat fogják erõsíteni. Ez egy meghatározott sorrendben, megfelelõ számú körben történik. Az igazi NFL drafthoz képest jelentõs különbség, hogy általában itt nem szoktak -nem lehet – késõbbi draftjogot, vagy játékosokat cserélni.
FELKÉSZÜLÉS
A draft elõtt van néhány dolog, amit ajánlott fejben tartani.
1. Érdemes átböngészni a ranglistákat, és megnézni, hogy ki és hol kel el általában a fantasy draftokon. Erre használják az „átlagos draft pozíció” kifejezést (average draft position).
Az ADP meghatározása: az a hely, ahol a fantasy draftokon általában elkelt az adott játékos. Az ADP segítségével következtetéseket vonhatsz le, és ennek fényében tervezhetsz. Ezzel a „játékospiacot” is figyelni lehet, könnyebben észre lehet venni, hogy egy adott játékos éppen alul, vagy túlértékelt. Az ADP természetesen csak egy irányadó átlag, tehát ha nagyon szeretnél egy játékost a saját fantasy csapatodba megszerezni, akkor érdemes 1-2 körrel elõbb draftolni, hogy biztosan a te csapatodat erõsítse.
2. A pozicionális ranglistákat is hasznos lehet átnézni, azoknál a játékosoknál, akik jobban érdekelnek bennünket. A csapaton belüli helyzetüket, riválisaikat hasonlítsuk össze, hogy lássuk, vajon eleget fog-e játszani, mert különben ezen nagyot bukhatunk késõbb.
3. Ha elég jól ismered a kedvenc csapatodat, és képes vagy objektíven nézni a teljesítményüket akkor miért ne játszatnád az ebbe szereplõ játékosokat? De nem érdemes minden áron kitartani mellettük, érdemes folyamatosan figyelni azokat, akikkel helyettesíthetjük õket.
Viszont jó módszer még az úgynevezett „handcuff” játékos megszerzése. Ez azt jelenti, hogy ha van egy kezdõ játékosunk, és mellé még az adott posztra megszerezzük 2. vagy 3. számú játékosnak a valódi csapatának a cseréjét. Például csapatunkban Tony Romo a fantasy irányítónk, és mellé Jon Kitnát is begyújtjük, ezzel azonnal lesz cserénk, ha Romo kidõl a valóságban.
4. Érdemes úgynevezett Mock Draftokban részt venni. Ezek teljesen olyan lefolyásúak, és menetûek, mint a valódi draftok, itt tét nélkül próbálgathatod ki a választási stratégiáidat, és tesztelheted a saját rangsoraidat. Sokat fog érni, még akkor is, ha az éles fantasy draft második körére már sutba dobhatod az addigi terveidet.
A DRAFT
Ez az a nap, amin eldõl, hogy kik lesznek a csapatodban, akiket a szezon során bevethetsz, hogy pontokat gyûjts velük.
Mikor és mit?
A draft elsõ köreiben olyan játékosokat érdemes választani, akik sok pontot termelnek majd neked a szezon során, elsõsorban futójátékosokat, és elkapókat. Emellett szóba jöhetnek az elit irányítók is.
Nagyon fontos, hogy a védelmeket nem szükséges korán kiválasztani, elég csak a draftok hátsó köreiben dönteni, melyiket válasszuk. Ez az a csapatrész, amit a leggyakrabban szoktak elcserélni egy-egy szezon során.
Amit pedig a legfontosabbnak tartok, és nagyon sok buta döntés születik emiatt: NE draftoljatok rúgót, csak az utolsó körben. Õk gyakorlatilag „joker”-ként mûködnek a fantasy futball ligákban, nagyon változó lehetõségeket kapnak meccsenként, ráadásul a formájuk is könnyen ingadozhat, nem érdemes sokat áldozni rájuk.
Szezon során oda kell figyelni a játékosok pihenõheteire. A fantasy játékosok egyik fele arra figyel, hogy ne legyenek olyan játékosaik a keretben akiknek a pihenõhetei megegyeznek a valóságban, míg a másik felük pont olyanokat választ akiknek egyszerre van pihenõhetük, hogy bár feladnak egy teljes jétékhetet pontszerzés nélkül, addig az összes többi esetében magasabb pontszámra számítanak. Mindkét megoldás hatásos, a legrosszabb az, ha három, vagy annál több olyan játékheted is van, amikor kettõ vagy több kulcsjátékosod hiányzik a keretedbõl.
Az a csapat, amivel az elsõ játékhétnek nekifutsz, az szinte biztos, hogy nem az lesz, amivel a tizenharmadik játékhéten küzdesz majd. Ezért fontos egy jó cserepad kiépítése. Felesleges azonban csererúgókat és védelmeket szerezni. Elég rövid a fantasy cserepad, sokkal többet ér, ha egy szabadon maradt játékost felkapsz arra a hétre, mikor pihenõn vannak.
Délután folytatjuk a második résszel!