CFL VAGY NFL?

Az észak-amerikai kontinens (ha Mexikót a latin-amerikai országokhoz vesszük) két fõ futball ligát tudhat magáénak. Az egyik és persze nagyobbik, a Nemzeti Futball Liga, amit e sorok olvasóinak nem hiszem, hogy be kellene mutatni. A másik, a Kanadai Futball Liga (CFL) viszont sokkal kevésbé ismert, így nézzünk meg három dolgot, amiben eltér az amerikai ligától. A felsorolásom csupán pár különbséget emel ki, ezen kívül akad még egy-két nüánsz, amiben eltér a két liga.

A játékosok fizetései

Alapvetõen a profi sportágak mindegyike a pénzrõl szól. Hiába hangoztatják a játékosok, hogy szeretik a játékot is, ha nincs pénz nincs játék, ez tiszta sor (a hírhedt holdoutok is ezt bizonyítják). A 2009-es NFL szezonban a játékosok átlagfizetése 770,000 amerikai dollár volt, ami a 2010-es szezonban csak tovább növekedett. Ezzel szemben az „eszkimók, franciák és britek” hazájában egy CFL átlagfizetés csupán 50,000 kanadai dollár volt. Így nem csoda, hogy rengeteg CFL játékos kénytelen másodállás után nézni, hogy saját és családja megélhetését is biztosítani tudja. Az NFL jelenlegi legjobban fizetett játékosai  többet keresnek mint 10-15 millió dollár, ezzel szemben a legjobban fizetett CFL játékos csupán 150,000 amerikai dollárt keres. A pénznek nincs szaga, nem csoda, hogy sok kanadai játékos szeretne kipróbálni szerencséjét az amerikai profik között, de elvétve sikerül egy-kettõnek bejutni a nagyobb ligába.

A pálya méretei

Ugyanarról a két sportról beszélünk, de bármily meglepõ, a kanadai és amerikai futballpályák méretei is mások. Az NFL-ben a két gólvonal közötti távolság 100 yard, így értelemszerûen a pálya közepe az 50 yardos vonalnál húzódik. Azonban Kanadában a pálya közepe az 55 yardos vonalnál található (a pálya hosszúsága összesen 150 yard). A végzónák is eltérõ hosszúságúak: itt is a CFL pályák nyernek, ugyanis sokkal nagyobbak az endzone-ok, mint amerikai társaik. Az NFL-nek csupán 10 yard hosszúságú, míg északabbra 20 yardosak. Azonban nem csak a pálya hosszúsága, hanem szélessége is más a két profi ligában: az amerikaiak 53,3 yard szélességû pályán játszhatnak, míg Kanadában kicsit több területük van a játékra, ugyanis ott a pálya szélessége kereken 65 yard. A pálya méreteinek köszönhetõen a CFL csapatai sokkal nagyobb mértékben passzorientáltak, mint az NFL-ben.

A játékosok és a downok száma

Jól tudjuk, hogy az NFL-ben összesen 22 játékos „rohangál” azért, hogy megszerezze a tojáslabdát. Nos, nem is Kanadáról beszélnénk, ha ott is így lenne. Az USA északi szomszédjában 12-12 játékos van egyszerre a gyepen. Ráadásul a CFL-ben nem létezik a tight end poszt, ami miatt nem is játszhatna náluk Vernon Davis de Antonio Gates sem. „Hiányzik a tight end poszt? Nem baj! Megoldjuk! Csinálunk két slot back posztot” – gondolhatták a CFL megalkotói. Így ott a védelemben két halfback és egy safety poszton láthatunk védõket játszani. Ha már a játékosok száma más, nem érhet senki meglepetésként, hogy a downok száma is más: míg  Riversnek négy lehetõsége van elérni a first downt, Kanadába igazolása esetén (ami sosem fog megtörténni) igencsak pislogna, a third down után, hiszen ott csupán háromszor lehet próbálkozni, hogy megtégy tíz yardot.

Idõkérések

Az idõkérések száma is más: míg Tony Dungy háromszor kérhetett idõt a Colts élén, addig Kanadában csupán egy lehetõsége lenne, igaz ott két perces óramegállítás helyett három percük van a csapatoknak, hogy rendezzék soraikat.

Akár most, akár a későbbiekben a "Süti beállítások" gomb megnyomásával módosíthatod a beállításaidat. A későbbiekben ezt a funkciót a főoldal alján találod.
Cookie beállítások