Jeff Pash, az NFL általános tanácsadója a találkozó befejezése után elmondta: „elég sok idõt töltöttünk a munkaügyi helyzet és a Kollektív Munkaszerzõdés problémáival. Nagyon átfogó tájékoztatást adtunk a csapatoknak, nem csak arról, hogy jelenleg a bíróságon hogyan áll az ügy, hanem a klubok érdekeirõl, a telje mediációs folyamatról, és arról, hogy hol tartanak a tárgyalások.”
A liga március 11-én zárta ki a játékosait, miután a Játékosok Szövetsége feloszlatta önmagát, hogy a liga ellen trösztellenes pert indíthassanak. Egy ideiglenes intézkedés áprilisban véget vetett a lockoutnak, de a Fellebbviteli Bíróság nem hagyta helyben a döntést. Ugyanez a bíróság tart meghallgatást június 3-án St. Louisban, a felek pedig június 7-én ülnek újra tárgyalóasztalhoz Arthur Boyle bíró közvetítésével.
Pash kedden megismételte elméletét: a tárgyalások, nem pedig pereskedés fog a megoldáshoz vezetni. Elmondta: „Úgy gondolom, a hangulat és a tartalmas tevékenység miatt is el kellene hagynunk a bíróságokat, és ne arra koncentráljunk, hogy mikorra is van kitûzve a következõ bírósági tárgyalás, és hogy ki milyen döntést fellebbez meg, és ki milyen pert indít milyen célból. Ehelyett fognunk kell azokat az embereket, akik dönthetnek, és egy tárgyalóteremben együtt kell megegyezésre jutnunk. Olyan nyílt beszélgetéseket kell folytatnunk, amelyekre szükség van, és amelyek némi kompromisszum árán egy megegyezést eredményezhetnek, hogy a lehetõ leghamarabb visszamehessünk a pályára.”
Pash azt mondta, a pereskedésnek sarkító hatása van, és befagyasztja az új Kollektív Munkaszerzõdés tárgyalásait: „Csak annyit kell tennünk, hogy magunk mögött hagyunk valamennyit abból a keménységbõl, amit a pereskedés idézett elõ. Fel kell ismerni, hogy elképesztõ lehetõség áll elõttünk, hogy közösen építsünk valamit. Ha a játékosok, a rajongók, a csapatok, a visszavonult játékosok ki tudnak alakítani egy ilyen közös elkötelezettséget, úgy gondolom, nincsenek határai annak, amit együtt meg tudnánk valósítani, de nem szabad többé úgy gondolni erre az egészre, mint kétismeretlenes egyenletre. Nem úgy kell rátekinteni, hogy az egyik fél nyer, a másik pedig veszít. Ki kellene találnunk, hogyan haladhat elõre mindenki, hogyan nyer mindenki, hogyan jön ki mindenki jobban ebbõl. Tényleg hiszek abban, hogy ezt meg tudjuk tenni.”
Amint Pash is utalt rá, a probléma az, hogy valamilyen munkaszervezetnek léteznie kell ahhoz, hogy létrejöjjön egy új Kollektív Munkaszerzõdés. Miután az NFLPA feloszlatta önmagát, szakmai szervezetté változott, de a liga jogi képviselõi szerint ez csak színjátszás volt, és szerintük továbbra is szövetségként mûködnek. „Személy szerint nem hiszem, hogy az NFL Játékosok Szövetsége eltûnt a Föld színérõl, vagy nem folytatja azt a tevékenységét, amit a munkaszervezetek szoktak ellátni, de nem ez a lényeg” – mondta a tanácsadó.
Pash-tõl megkérdezték, egyetért-e azzal, hogy a Fellebbviteli Bíróság végsõ döntése, amely néhány hét múlva következik be, komoly tárgyalásokra fogja ösztönözni a feleket. Ha a játékosok javára döntenek, a ligának meg kell nyitnia a kapukat. De ha a liga javára szól majd a döntés, a lockout megmarad. Pash szerint a döntés nem fog elindítani komolyabb tárgyalásokat, de nem is fog megoldani semmit: „Tisztességes, kiegyensúlyozott, és pozitív megegyezésre kell jutni. Igazán hiszek ebben. Ha nem hinnék benne, eléggé elbátortalanodnék, de nem ez a helyzet. Hiszek abban, hogy meg születni egy olyan egyezség, amely mindenki számára megfelelõ lesz.”
Forrás: Pro Football Weekly