Fotón: Michael Oher OT, Baltimore Ravens
Baltimore Ravens @ Pittsburgh Steelers
Január 15. Szombat, 22:30
Azt hiszem fölösleges kertelni, és szép bevezetõt írni, a legfontosabb adat, hogy a Baltimore Ravens még sosem tudott gyõzni a Pittsburgh Steelers ellen a rájátszásban, igaz, még csak kétszer találkoztak. Legutóbb két évvel ezelõtt lett volna lehetõségük megszakítani ezt a rövid, de domináns sorozatot, de a Heinz Fielden rendezett AFC döntõben alul maradtak, 24-13-as arányban. Korábban, egészen pontosan 2002-ben a Ravens címvédõként kapott ki 27-10-re a Pittsburgh-tõl, akik egyébként nem csak a Hollóktól nem kaptak még ki soha a rájátszásban, de egyetlen AFC North-os riválisuktól sem.
A Steelers egyébként is dominál minden mutatóban: a Heinz Fielden, Baltimore-ban, alapszakaszban, rájátszásban, sorozatban aratott gyõzelmek tekintetében, mindenhol õk állnak jobban, pedig csoportriválisként gyakran találkoznak, így a viszonylag friss Baltimore Ravens franchise-nak lett volna ideje a szépítésre.
A Ravens egyedül abban reménykedhet, hogy az idén rendezett két találkozón mindig a vendégcsapat nyert, és most ugye õk lesznek idegenben. Az idei eredményeik egyébként egy 17-14-es Ravens gyõzelem októberben, és egy 13-10-es Steelers siker decemberben.
Green Bay Packers @ Atlanta Falcons
Január 16. Vasárnap, 2:00
Szinte hihetetlen, de nem csak az AFC-s csoportriválisoknak, de az NFC-s párosításoknak is van már elõzménye az idei évbõl, így a Packers-Falconsnak is. November 28-án a Falcons megõrizte (akkor még élõ) otthoni veretlenségét és 20-17 arányban gyõzni tudott a Packers ellen. Érdekesség egyébként, hogy bár a Packers és Falcons is volt már rájátszásban jelenlegi irányítójával, sem Ryan, sem Rodgers nem járt még a Divisional Roundban, így valamelyikük most biztosan meg fogja nyerni karrierje elsõ Divisonal Round meccsét.
A két csapat egyébként teljesen kiegyenlített a mutatókat tekintve, jelenleg 13-13 az összmérleg, a rájátszásban pedig 1-1. Ami esetleg egy kicsit a Falcons felé billentheti a mérleg nyelvét, az a hazai pálya és a legutóbbi hat mérkõzés mérlege: 4-2 arányban a Sólymok domináltak az közelmúltban (egyébként az is ijesztõ lehet a Sajtfejûeknek, hogy úgy állnak 13-13-as örökmérleggel, hogy az elsõ hat meccset a Green Bay nyerte).
A két rájátszás találkozó közül egyik sem volt túlságosan szoros: 1995-ben 37-20-ra nyert a Packs, 2002-ben viszont a Falcons gyõzedelmeskedett 27-7-re. Érdekesség, hogy az Atlanta most lesz elõször pályaválasztó!
Seattle Seahawks @ Chicago Bears
Január 16. Vasárnap, 19:00
Talán meglepõ, de a liga legtöbb gyõzelmét felmutató franchise (Bears), 5-8-as deficitben van a Seahawks ellen. A két csapat mindössze egyszer találkozott a rájátszásban, és éppen ugyanilyen körülmények között, vagyis a Soldier Fielden a Divisonal Roundban. A 2006-os szezon rájátszásában a Chicago gyõzni tudott, igaz nagyon nehézkesen: hosszabbítás után egy field goallal jutottak tovább, kialakítva a 27-24-es végeredményt. Ilyen elõjelekkel nem lenne meglepõ, ha most is annyira szoros lenne a meccs, hogy õk tesztelnék az NFL történetében elõször az új hosszabbítás-szabályokat.
A két gárda – mint korábban említettem – idén is találkozott, és hatalmas meglepetésre az esélytelenebbnek tartott Seattle nyerni tudott idegenben. A 23-20-as siker alkalmával a Seahawks védõi hatszor is a földbe döngölték Jay Cutlert, a szoros mérkõzésen egyébként két ritka pontszerzés is volt: Devin Hester egy puntot hordott vissza TD-ért, Babineaux pedig safetyért sackelte Cutlert.
Ami bíztató lehet nekünk nézõknek, hogy a legutóbbi hét egymás elleni mérkõzésükbõl csak egy találkozón volt 7 pontnál nagyobb különbség a két gárda között.
New York Jets @ New England Patriots
Január 16. Vasárnap, 22:30
Itt is egy csoporton belüli rivalizálásról van szó, így a két csapatnak komoly múltja van egymás ellen. A Jets és a Pats eddig 103 alkalommal feszült egymásnak és tökéletesen megegyezik a mutatójuk: 51-51 gyõzelmet arattak, és van egy döntetlennel végzõdõ meccsük is. Ilyen gazdag múlt mellett különös, hogy a rájátszásban eddig csak kétszer futottak össze (ez valószínûleg abból adódik, hogy ritkán volt olyan alkalom, hogy mindkét csapat egyszerre volt domináns), a Pats mindkét találkozón gyõzedelmeskedni tudott.
Elõször 1985-ben találkoztak a playoffban, a Pats New Yorkban tudta felülmúlni riválisát 26-14-es arányban. A második meccshez nem kell sokat visszautazni az idõben, 2006-ban a Pats hazai pályán nyert 37-16-ra. Érdekesség, hogy amikor a két csapat összekerült a rájátszásban, az alapszakaszban 1-1-es mérleggel zártak egymás ellen, csakúgy, mint idén.
Ha az aktuális szezont nézzük, mindkét csapatnak lehetnek kellemes emlékei, de Tom Bradynek valamivel kellemesebb lehet a szája íze, ugyanis az utolsó találkozót az otthon játszó Pats nyerte, nem is akármilyen fölénnyel: 45-3-ra aláztak a Hazafiak. A második héten viszont a Jets nyert a New Meadowlandsben, 28-14-re, ráadásul ha a statisztikákat nézzük, az volt Tom Brady idei legrosszabb meccse, ugyanis kétszer is eladta a labdát. Habár a mérkõzés esélyesének a hazai csapat számít, ne felejtsük el, hogy Tom Brady 28 meccses veretlenségi sorozata csak az alapszakaszra érvényes, tavaly a Pats kikapott a Ravenstõl a Foxborough-ban.
Forrás: NFL.com