A VIKINGEK (SÜLLYEDÕ) HAJÓJA

Fotón: Metrodome

Az 1961-ben a Nemzeti Futball Ligába beiktatott Minnesota Vikings franchise jelenlegi stadionját 1982. április 3-án nyitották meg ünnepélyes keretek között. A stadion az akkori körülményekhez képest irdatlan összegbõl, mintegy 55 millió dollárból készült (bár egyes források 68 millió dolláros összköltséget emlegetnek). Összesen 64,111 fõ foglalhat helyet a minneapolis-i Hubert H. Humphrey Metrodome-ban (továbbiakban csak Metrodome). Az odalátogató csapattal pedig ún. field turf típusú mûgyepen csaphatnak össze, melyet a Georgia állambeli FieldTurf Tarkett cég gyárt az 1990-es évek vége óta. Erre a gyepre hullott majd’ egy hete a Metrodome csaknem 10 hektár területû, karbonüvegszálakkal megerõsített tetejérõl a hatalmas mennyiségû hó.

A stadion Minneaoplis belvárosában található és nem csak a Vikings, hanem az egyetemi futballbajnokságban résztvevõ Gophers és az MLB-ben szereplõ Twins otthona is volt. Elõbbi csapat egészen a 2008-as NCAA szezonig játszott a Metrodome-ban, utána a Minnesotai Egyetem campusán megépült TCF Bank Stadiumba költözött, ahol a Metrodome tetõszerkezetének beomlása után a Vikings meccsek is átköltöztek. A baseball ligában játszó Twins egy évvel tovább maradt a stadionban. Így az építményt használó egyetlen komoly sportcsapat a Vikings, ami minden bizonnyal nagy gondokat okoz a közeljövõben majd.

A stadion történelme folyamán a szurkolók és a helyi lakosok nagy bánatára csupán egyetlen egyszer tarthatta a döntõt, mégpedig 1992-ben, amikor a Washington Redskins csapott össze a Buffalo Bills-szel. A Redskins 37-24 arányban gyõzött, a Jerry Markbeit által vezetett döntõ Legértékesebb Játékosa pedig Mark Rypien (QB) lett. Az a döntés, hogy a csapat 1992-ben megrendezheti a Super Bowlt, 1989. május 24-én született. A döntés eredménye azért volt kivételesen fontos, mert addig csupán egy északi, hideg éghajlatban fekvõ városban rendeztek döntõt (1982-ben, Detroitban), valamint ez a stadion a legkisebb, amiben valaha Super Bowlt rendeztek. Az 1992-es (73.) NFL szezont a Vikings az NFC Central élén végezte 11-5-ös mérleggel, azok után, hogy még év elején Jerry Burns-t Dennis Green váltotta a vezetõedzõi poszton.

A stadion következõ fontos eseménye az 1998-as NFC döntõ volt, amikor az Atlanta Falcons utazott fel északra, hogy elkalapálja a csapatot. Egy iszonyat szoros találkozón, az atlantai gárda a hosszabbításban 30-27 arányban megnyert a meccset, így a Falcons mehetett tovább a Super Bowlba, melyet végül a Denver Broncos nyert. Így lett a Vikings-bõl az elsõ olyan csapat az NFL történelme során, mely 15-1-es mérleg ellenére nem jutott be a döntõbe…

A stadion, azon kívül, hogy a Minnesota Vikings otthona, számos egyéb rendezvénynek szolgál otthonául. Helyet kapnak itt az egész állam számára fontos rendezvényektõl kezdve az egészen amatõröknek tartott küzdelmeken át kulturális és családközpontú rendezvények. Ez az egyetlen olyan építmény az Egyesül Államokban, melyben MLB All Star meccset tartottak (mégpedig 1985-ben), de volt itt két World Series találkozó, és nem mellékesen 1992-ben itt tartották a már emlegetett Super Bowl XXVI-t. Egyedülálló módon csupán ebben a stadionban tartottak kevesebb, mint tizenkét hónapon belül Super Bowlt, baseball találkozót és NCAA Basketball Final Fourt.

A kevés fontos NFL mértkõzés ellenére a csapat szurkolói aktívak és nagy szeretettel fogadják a Vikingeke az összecsapások alkalmával. A stadionban megengedett a lengethetõ zászlók használata, amennyiben azok felületén semmiféle hirdetés nem látható, ám használatuk tiltott, ha bármilyen módon sértõ jellegûek. A találkozók alatt a Vikingek 30 fõbõl álló cheerleader csapata szórakoztatja a közönséget, hogy a hangulat a tetõfokára hágjon. Ha már említettem a szurkolókat, akkor hozzátenném, hogy mivel az NFL, így a csapat sem hozott szabályokat a legmagasabb zajszintet illetõen; és bár a szurkolás hozzátartozik a normális nézõi magatartáshoz, a csapat vezetõsége kötelességének érzi, hogy ha szükséges, akkor normalizálja a zajszintet. Tudomásom szerint ez eddig nem fordult elõ, így a szurkolók továbbra is használhatják a hangszórókat, megafonokat, elektromos kürtöket és egyéb zajkeltõ kézikészülekeket… Azonban magára vessen az, aki ittasan, vagy drogos befolyásoltság alatt érkezik a meccsre, ugyanis stadion személyzete kikísérteti az épületbõl. Ugyanilyen sors vár azokra is, akik bármilyen módon veszélyeztetik a társaik testi épségét.

Az NFL legrégebbi stadionja most a Metrodome, így nem meglepõ, hogy már évekkel ezelõtt megfordult egy új, modernebb stadion tervezete a fejekben. A Metropolitan Sports Facilites Commissionnel kötött érvényben lévõ bérleti jog és szerzõdés értelmében a franchise egészen 2011-ig maradhat Minneapolis-ban és a 2011-es NFL szezon végéig kötelesek a bérleti díjat fizetni a szervezetnek. A bérleti magában foglalja a jegyeladásokból befolyó összes 9,5%-át, valamint a franchise elesik a reklámbevételek egy részétõl is, mert nem használhatják a kijelzõket reklámozásra. Így hát nem is csoda, hogy a Vikingek elutasítottak minden olyan elképzelést, amik azt foglalták magukban, hogy önköltségen újítsák fel a stadiont.

2007-ben indultak be a komoly elképzelések, mely elõbb a „Metrodome Next”, késõbb pedig a „Vikings Stadium” néven futottak. A projekt egy olyan világszínvonalú stadion létrehozását célozza meg, mely mozgatható tetõszerkezettel és átalakított környezettel rendelkezik, valamint az egész szövetségi állam számára olyan lehetõséget biztosít, melyet érdemes és ki lehet használni. Egyes elképzelések egy ultramodern stadion létrahozása akár azt is jelenthetné, hogy a Vikingek egészen 2041-ig a városban maradnak. Az elõzetes tervek szerint az új viking otthont a jelenlegi stadion helyére építenék, költsége pedig mintegy 954 millió dollár lenne, ami jelentõsen elmarad a legutóbb felépült stadion költségétõl (New York Giants stadion, 1,7 milliárd dollár), és itt jön képbe Los Angeles, ahol ismét szeretnének NFL meccset rendezni. Ha a Vikingek és a városi sportszervezet viszonya továbbra sem javul, nem elképzelhetetlen, hogy a Vikingek a 2011-es szezon végeztévell fogják pereputtyukat és átköltöznek a nyugati partvidékre, egy sokkal, de sokkal kellemesebb klímájú városba.

Akár most, akár a későbbiekben a "Süti beállítások" gomb megnyomásával módosíthatod a beállításaidat. A későbbiekben ezt a funkciót a főoldal alján találod.
Cookie beállítások