Az NFL Y.M.C.A. – a cowboy, az indián, a munkás és a katona
New England Patriots – Pat the Patriot (Patrik a Patrióta) A függetlenségi háború obsitos hõse Patrik, áthelyezését kérte elõzõ állomáshelyérõl a Gillette Stadiumba, hogy ott teljesítsen szolgálatot. A szigorú tekintetû tengerészkékbe és ezüstbe öltözött milicista, lelkiismereti okokra hivatkozva kérte, hogy ne kelljen tényleges katonai szolgálatot teljesítenie. Talán ennek köszönhetõ, hogy a sok sikeres küldetésen átesett Pat fegyelme romlott: 2009 decemberében engedély nélkül távozott körletébõl és Rhode Islanden egy prostituált „szolgáltatásait vette igénybe.” A Patriots a Magyarországon nem ismeretlen alteregó-elmélettel jött elõ: „A Patrióta kosztümöt sok ember szokta viselni, köztük Robert Sormanti is. Mindnyájuknak viselniük kell cselekedeteik következményeit. A kérdéses személy fel lett függesztve” – nyilatkozta Stacey James a Patriots szóvivõje.
Kosztüm, na persze…
Washington Redskins – Chief Zee és az ismeretlen indián 1995, lehetett valami a levegõben és az biztos, hogy semmi legális. Ugyanis a Honululuban, az Aloha Stadionban megrendezett Pro Bowl alkalmával minden csapat új, ismeretlen fizimiskájú kabalafigurával jelent meg. Így történhetett meg, hogy a hivatalos (divatosabban: official) kabalával nem rendelkezõ Redskins is képviseltette magát plüss-fronton. A rézbõrû figurába sikerült beleerõltetni minden indiánokkal kapcsolatos közhelyt: mohawk-haj, mokaszin, bõrnadrág és vöröses ábrázat. Talán csak a mosoly az arcán, az nem stimmelt. A dobok akkor elõször és utoljára szolították csatába az ifjú harcost, csupán egy kép árulkodik az eseményrõl. Vajon mi történhetett vele?
Ha az ismeretlen indián kapott néhány sort, akkor Chief Zee is kiérdemelte, hogy szóljak róla. Bár Chief Zee (Zema Williams) nem hivatalos kabala, sõt, inkább kívánkozik egy ’törzsszurkolós’ cikkbe az öreg, de több mint 30 év kitartó szurkolása meglágyítja a szívem. 1978. szeptember 5-e. E dátum óta jelenik meg vörös dzsekijében, tolldíszeiben, szemüvegesen és vidáman a Redskins mérkõzésein Zee, aki bõrszínre inkább az afroamerikaiak táborát erõsíti semmint az õslakosokét. Jó kapcsolatot ápol Crazy Ray-jel (alias Wilford James), a Cowboys fanatikusával, talán éppen ennek köszönhetõ, hogy megpróbált közeledni a másik csoportrivális csapat szurkolóihoz is 1983-ban. A testvéri szeretet jegyében az Eagles szurkolók letépték Zee jelmezét és biztos, ami biztos, egy lábtöréssel elintéztek neki némi kórházi kezelést. 2008-ban ismét óriási baj történt, míg autogramot osztott Zee, ellopták fõnöki, 12 inch-es gumifejû tomahawkját. Chris Cooley a Redskins tight endje dobta be magát és egy dedikált mez ellenértékeként, visszaszerezte a harci ereklyét.
2000-ben megválasztották a 31 csapat szurkolói közül a ‘legnagyobbat’. Zee Fõnököt érte a megtiszteltetés, külön kiállítás kapott a Hall of Fame-ben.
Dallas Cowboys – Rowdy (Csibész) Az NFL plüss-társadalmának legunalmasabb tagja 1996-ban blokkolt elõször munkahelyén. Elõéletét kutatva sehol egy ivászat, verekedés vagy hentergés rosszlányokkal. Ezek alapján állíthatjuk, hogy Csibészt nem egy koszos kis kricsmiben szedték fel, hanem az új idõk szellemében, egy profi castingon találta meg magának a csapat. A oktalan, kölyökképû marhahajcsár gyakran jelenik meg a rák elleni küzdelem és az Üdvhadsereg rendezvényein.
Pittsburgh Steelers – The Terrible Fan (A Szörnyû Szurkoló), Steely McBeam A sok elhajló, meg-megbotló után nézzünk egy fedhetetlen életû, példás viselkedésû kabalát. A Steelers „büszkélkedhet” az egyetlen visszavonult figurával, a Szörnyû Szurkolóval. Ha nem ismerjük a figurát, akkor lelki szemeink elõtt biztosan valami drabál, vicsorgó, elrettentõ lény jelenik meg és nem egy sárga, kedélyesen – még inkább bárgyún – mosolygó, túlméretezett kezes-lábas óvszer (hivatalosan törülközõ). Aki ráadásul a hideg ellen bojtos sapkával és prémkabáttal védi magát.
Bob Garritano és haverjai találták ki az „életre kelt” szörnyûséges törülközõt (terrible towel) és matricára nyomtatták a kedélyes figurát 1980-ban. Myron Cope írónál, sportriporternél, a sárga törülközõ kiagyalójánál próbálta a társaság népszerûsíteni a matricát. Azonban Cope figyelmét a karakter keltette fel inkább, felvette a kapcsolatot egy kosztümkészítõvel, és életre hívták a Szörnyû Szurkolót, akit azután Bob Garritano töltött meg tartalommal. 1986-ban Garritano visszavonult a pálya mellõl és egy új kosztümöt gyártott, a Szörnyû Szurkoló fiát, az Oltalmazó Szurkolót (Safety Fan) akivel egy nemes célért dolgozik azóta is, az iskolabuszok biztonságáért. 1986 óta a Western PA Sports Museum egy üvegvitrinje mögül magányosan, sportereklyéktõl övezve mosolyog a Szörnyû Szurkoló…
A 2007-es szezon elõtt mutatták be Steely McBeam-et a csapat új, hivatalos kabaláját, aki végre megtestesítette a kohómunkás prototípusát: sárga munkavédelmi sisak, kockás ing, kantáros nadrág és egy állandó jelleggel cipelt acélgerenda tette hitelessé a kemény arcélekkel övezett borostás arcot. Az ünnepségek keretében, melyet a Steelers 75 éves fennállásának okán tartottak, pályázatot írtak ki, hogy nevet adjanak a figurának. 70 000 beérkezett javaslatból, Diane Roles ötletét választották ki: Steely McBeam. „Az acél (steel) reprezentálja a város ipari múltját, a ’Mc’ jelöli a Rooney család ír gyökereit, a gerenda (beam) szintén az acélgyártásra utal mindamellett, hogy a férjem kedvenc alkohol márkája a Jim Beam” – indokolta Diane a ’szellemes’ névadást.
Mint azt számos internetes szavazás mutatja Steely nem lopta be magát a ’sárgatörülközösök’ szívébe. És ezen – ha lehet – tovább rontott Tony Kornheiser sportriporter, a Washington Post írója, aki szerint a Steely McBeam úgy hangzik, mint egy pornós név. És valljuk be…
Nekikeseredésében Steely (illetve az õt megtestesítõ Kenneth Hahey) meg sem állt a következõ kocsmáig és a sárgaföldig itta magát – talán éppen Big Ben társaságában. A többi már történelem: „Kenneth Hahey áthajtott a piros jelzésen miközben a Carson Streetrõl a 10th utcára kanyarodott be 1:45-kor, január 6-án. Miután a járõr megállította erõs alkohol szagot érzett és Hahey összefüggés nélkül, zavarosan beszélt, szemei bevérzettek és üvegesek voltak. Hahey-t kiszállították a gépjármûbõl és a ’maradj-a-vonalon’ teszt elvégzésére kötelezték. Miután fáradságra hivatkozott az elsõ után, háromszor ismételtették meg vele a tesztet, mindannyiszor sikertelenül. A késõbbi vizsgálatok .166 véralkohol szintet állapítottak meg nála. Hahey-t az Allegheny Megyei Börtönbe kísérték” – áll a 2008-as rendõrségi jelentésben.