GERHART KARIKÁS SZEMEI
A karikás szemû running back nemrég igen komoly mennyiségû kilométert gyûjtött össze a levegõben egy hét alatt. Múlt kedden fejezte be vizsgáit a Stanfordon, aztán felugrott egy „vörös-szemre”, hogy idõben megérkezzen az elsõ olyan edzésére, ahol a Vikings teljes gárdája jelen van. Gerhart elmesélte: „Amint reggel 6-kor megérkeztem a repülõtérre, azonnal idejöttem az edzõpályára, és egész nap megbeszélések voltak. Gyorsan súlyzóztam egyet, majd találkoztam Eric Bieniemy edzõvel, és átvettünk mindent, amibõl kimaradtam. Mindent rám zúdítottak.”
Kétnapnyi edzésmunka után Gerhart ismét elhagyta a minicampet, visszarepült Kaliforniába a diplomaosztójára. Vasárnapra, az utolsó edzésnapra felmentést kapott, hogy részt vehessen az ünnepélyen, de vasárnap éjjel újra a gépen ült, hogy ezen a héten tovább dolgozhasson újonc csapattársaival a Winter Parkban. Nem volt ideje arra, hogy végre kiürítse az agyát, miután a vizsgáira készült az ország egyik legszínvonalasabb egyetemén. Nem volt ideje arra sem, hogy megünnepelje élete egyik legfontosabb pillanatát, azt, hogy diplomát szerzett vezetéstudományból és mérnökségbõl. Ilyen az élete egy olyan embernek, aki arra készül, hogy Adrian Peterson elsõszámú cseréje legyen egy olyan csapatban, amely a Super Bowlra készül.
A mozgalmas idõbeosztás szükségszerû volt, ugyanis Gerhart, akit a Vikings áprilisban a 2. körben draftolt, korábban számos OTA-t volt kénytelen kihagyni. A liga szabályai akadályozták meg ebben, ugyanis eddig a Stanfordon még nem fejezõdött be a tanév. Ez a sztár-sportolót és kitûnõ tanulót addig soha nem tapasztalt helyzetbe hozta, hátrányba került. Az áprilisi draft óta sok minden történt vele, tanulnia kellett, fel kellett készülnie a költözésére, és edzenie kellett, ráadásul idõt kellett szorítania az új playbook tanulására is. Jim Harbaugh edzõ, egykori NFL-es irányító vezetésével a Stanfordon is hasonló támadósémát használtak, de semmilyen biflázás nem vethetõ össze azzal a gyakorlati tanulási lehetõséggel, amit Gerhartnak májusban ki kellett hagynia. A futó elmondta: „Kicsit más érzés, hogy nem lehettem itt, és Bieniemy magyarázza a pontos részleteket. De alapvetõen elég jól megértettem, hogy mi folyik itt.”
Múlt héten rövid minnesotai tartózkodása alatt Gerhart bebizonyította, nemcsak a futball miatt járt a Stanfordra. Darrell Bevell offensive coordinator elmondta: „Stanfordos, így igen könnyen tanul, amit a pályán gyakorlatban is képes megvalósítani. Láttunk tõle néhány nagy playt. Szép munkát végzett az elkapások terén is, ezt is vártuk el tõle. Szóval nagyszerûen dolgozott.” Talán épp ennyire elkápráztatta a Vikings edzõit azokkal a távolságokkal is, amiket azért gyûrt le, hogy minél több ideig lehessen a csapattal. A múlt hét címlapos sztorija az volt, hogy Peterson kihagyta a kötelezõ edzõtábor mindhárom napját, hogy részt vehessen a 4. Éves Adrian Peterson Napon szülõvárosában, a texasi Palestine-ben. Brad Childress vezetõedzõ nem rejtette véka alá kezdõ futójával kapcsolatos csalódottságát, aki megvárta a múlt hét közepét, és csak akkor értesítette mesterét arról, hogy nem lesz jelen az edzéseken. Mindezt azután, hogy májusban az önkéntes edzések nagy részét is kihagyta. Childress vasárnap elmondta, a hétvégén nem beszélt Petersonnal, és még nem döntött el, kap-e büntetést a futójátékos.
Idõközben emiatt Gerhart többet gyakorolhatott a támadókkal, és Childressnek tetszett, amit látott: „Semmi olyat nem láttam, ami miatt azt kellene gondolnom, hogy õsszel nem fog készen állni arra, ami itt folyik.” Gerhart az alabamai Mark Ingram mögött végzett a történelem legszorosabb Heisman Trophy-szavazásán, 1.871 yardot és 28 TD-t szerzett, és teljesült az álma, az NFL-ben játszhat. Szóval végzõsként igen izgalmas és teljesítmény-dús évet tudhat maga mögött. Számára mégis vasárnap történt meg a legfontosabb esemény, amikor átvehette diplomáját. Akkor úgy érezte, volt értelmük az éjszakai repkedéseknek. elmondta: „Ez hatalmas. Négy év munkája van benne, szóval számomra ez nagyon különleges, és a családom számára is. Sokat jelent, nagy presztízsû egyetemen végezhettem.”
Fordította: Geczõ László